Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.
Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość około ośmiu procent, a jakieś spadki były widoczne aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.
Na pewno taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od paru lat ludzie są świadomi tego, że to oni stawiają warunki. Jednak dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.
Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost pensji. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.
Co ważne, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w 2017 roku liczba ludzi pozostających bez pracy osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.
Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na stopę bezrobocia. Tego typu hasła słyszy się często od XIX wieku, a nadal pomimo stosowania ogromnych ilości maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały znikanie niektórych profesji i tworzenie się innych.
Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.